Tipy na dovolenkové čítanie: Spomaľte a ponorte sa do príbehov
Leto nás pozýva spomaliť. Neponáhľať sa, vnímať krajinu, ľudí, seba. Cez otvorené okná prúdi teplý vzduch, tráva je vysoká, dni dlhé a vo vzduchu je čosi, čo pripomína detstvo. Možno ticho poobedia stráveného pri vode. Možno vôňa byliniek v záhrade starej mamy. Alebo pocit, keď sa túlate po lesnej cestičke k horskej chate.
V takýchto chvíľach je kniha viac než len čítanie. Je to čas strávený inak – hlbšie, pomalšie, sústredenejšie. Vybrali sme pre vás niekoľko kníh, ktoré sa k letným dňom hodia. Nech ich čítate na chate, na dvore alebo niekde pod holým nebom.
Narodený v znamení rybára – Dušan Hýbel
Nie je to kniha o rybolove – hoci rybárčenie v nej hrá dôležitú úlohu. Je to kniha o chlapcovi, ktorý vyrastá v prostredí, kde je rieka súčasťou každodennosti. O chvíľach, keď ticho pri vode prezrádza viac než slová. O vôni starých člnov, o priateľstvách, ktoré vznikajú pomedzi nahadzovanie udíc, o živote, ktorý tečie rovnako ako rieka – neúprosne, ale pokojne.
Text je napísaný s jemnosťou a pozornosťou k detailu. Dušan Hýbel vytvára atmosféru, ktorá pripomína staré dobré časy, no bez zbytočnej nostalgie. Je to spomienka aj pripomenutie, že aj obyčajné dni môžu mať hĺbku, ak ich vieme vidieť.
Príbehy horských chát – Lucia Harichová
Horské chaty sú zvláštne miesta. Obyčajne skromné, niekedy ukryté, no vždy plné ľudí, ktorí prichádzajú a odchádzajú. Práve tie príbehy – o nosičoch, chatároch, turistoch, o snehu aj búrkach, o smiechu i o samote – tvoria túto výnimočnú knihu.
Lucia Harichová sa vydala po stopách chát v našich horách. V jej rozprávaní ožívajú miesta, ktoré sú pre mnohých srdcovou záležitosťou. Je to viac než len turistický sprievodca – je to kniha o živote na horách, o ľuďoch, ktorí im zasvätili čas a niekedy aj osud. Každá kapitola je iná, no všetky spája rešpekt k prírode a tichá pokora.
Dvadsaťštyri strážcov Slovenska - Stanislav Muntág
Ak sa počas leta vyberiete objavovať slovenské hrady, táto kniha môže byť vaším tichým sprievodcom. Neponúka len fakty, ale predovšetkým atmosféru – hrady ako miesta s dušou, ktoré prežili stáročia, vojny, požiare i zabudnutie.
Fotografie zachytávajú hrady vo chvíľach, keď sú samy – v hmle, v rannom svetle, pod snehom. Text je úsporný, ale výpovedný. Každý hrad je tu predstavený ako svojbytná bytosť, ktorá stojí na svojom kopci a ticho sleduje, ako sa krajina mení. A možno aj na niečo čaká.
Knihu si môžete zakúpiť tu.
Ela z bylinkovej záhrady – Petra E. Martinková. Bonus pre malých čitateľov
Ela žije v dome s veľkou záhradou a ešte väčšou fantáziou. Objavuje bylinky, učí sa ich vône, spoznáva ich liečivú silu, no najmä sa s nimi rozpráva. Táto kniha je ako letný deň na dedine – pomalý, voňavý, plný drobných zázrakov.
Príbeh je ideálny pre deti, ktoré majú rady prírodu, ale pokojne aj pre dospelých, ktorí hľadajú niečo nežné, čo ich odvedie od obrazoviek a hlučného sveta. Text dopĺňajú krásne ilustrácie a jemný humor. Kniha je pokojná a láskavá – tak ako samotná Ela.
Každá z týchto kníh môže byť vaším letným spoločníkom. Nie preto, že by ste museli čítať, ale preto, že vám môže pomôcť na chvíľu sa zastaviť. Sadnúť si na skalu, do trávy, pod strom. A dovoliť si chvíľu ticha. Možno len pár strán. Možno celú kapitolu.
A možno zistíte, že práve to leto, ktoré prežívate, bude raz tiež príbehom v nejakej knihe.