Vysokohorské zápisky
Meteorologické podmienky sa znova rozhodli, že nám vyjdú v ústrety, tak sme strávili voľnú sobotu na horách. Mali sme dilemu, kam pôjdeme, pretože sa ponúkalo množstvo dostupných alternatív. Od Kľaku, cez Prašivú, Kráľovu hoľu, až po Veľký Choč. Posledná z uvedených alternatív sa nakoniec stala našou cieľovou destináciou. Verím však, že ani ktoroukoľvek z ostatných volieb by sme v tento deň neurobili zlé rozhodnutie.
Veľký Choč, ako najvyšší bod Chočských vrchov, sa týči do výšky 1 610 m n. m. Z jeho vrcholu je podmanivý kruhový rozhľad. Vidieť možno Nízke Tatry, Západné Tatry, Malú Fatru, Oravské Beskydy i Veľkú Fatru. Myslím si, že ide o viac než dobrú pozvánku na toto miesto. Práve vďaka tomu sa Veľký Choč teší obľube u širokej turistickej verejnosti.
Aj napriek tomu, že sme už na tomto vrchu v minulosti boli, plánovanie turistiky sme určite nechceli podceniť. Opäť sme použili ako pomocníka turistickú mapu od legendárneho vydavateľstva VKÚ Harmanec. Mapové dielo VKÚ 111 Chočské vrchy – Vodná nádrž Liptovská Mara poskytla cenné informácie, ktoré sme využili priamo v teréne. Po teoretickej príprave nastal čas vyjsť na hory!
Z Valaskej Dubovej po modrom chodníku
V ranných hodinách prichádzame do rázovitej liptovskej obce Valaská Dubová. Auto nechávame odparkované na jednej z vyhradených odstavných plôch a postupne na seba dávame turistické veci. V centre obce sa začína turistický chodník modrej farby, na ktorý sa čoskoro napájame. Premenlivé januárové počasie núti mať na sebe zimné veci, avšak zároveň je po pár prejdených metrov celkom teplo. Očakávame, že na samotný vrchol vyjdeme už len v mikine.
Ako kráčame chodníkom, uvedomujeme si nutnosť nasadenia protišmykových mačiek už v úvodných úsekoch výstupu. Je to z toho dôvodu, že počas cesty sú pred a okolo nás zľadovatelé plochy. Ísť cez ne bez tohto zimného príslušenstva by mohlo byť pomerne nebezpečné a riskovali by sme neželaný úraz. Po ich nasadení je to už oveľa lepšie a môžeme tak nerušene obdivovať skaly ako sú Žiarec, Soliská, či Havrané. Čoraz viac stúpame a prekonávame nadmorskú výšku 900 m. Vieme, že to najťažšie ešte len príde.
Stúpanie ku Strednej Poľane
Po prejdení časti zvanej Tesné skaly sa stúpanie stáva čoraz prudším a intenzívnejším. Vidíme turistov bez turistických mačiek, ktorí majú veľké problémy s chôdzou do kopca. Vôbec im nezávidíme, pretože aj na základe minulých skúseností vieme, že ich počas tohto výstupu bude čakať ešte mnoho obdobných úsekov. Ako prekonávame výšku 1 000 m n. m., vieme, že k dôležitému bodu v podobe Strednej Poľany sa to už kráti. Keď dosahujeme tento očakávaný bod, spravíme si na ňom menšiu občerstvovaciu prestávku.
Stredná Poľana je dôležitou križovatkou turistických trás. Z tohto miesta máme prvé výhľady dnešného dňa smerom na Liptovskú Maru. Vedú sem chodníky z Valaskej Dubovej, Jasenovej, Vyšného Kubína, či Likavky. Neďaleko leží i legendárna útulňa nazvaná Hotel Choč. Tá je využívaná počas dobrodružných „prespávačiek“ a prichýli turistov v prípade zlého počasie. Po tom ako si oddýchneme pokračujeme v našom cieli po napojení na zimnú trasu.
Veľký Choč je magické miesto
Od Strednej Poľany s výškou 1 248 m n. m. ideme na červený chodník nesúci meno Martina Kukučína. Daný chodník začína v obci Jasenové, kde sa tento slovenský prozaik narodil i vyrastal. S pribúdajúcimi výškovými metrami sa za nami ukazujú aj vrcholky kopcov Malej Fatry. Dominantnému Veľkému Rozsutcu úspešne sekunduje Stoh. Stúpame čoraz vyššie, až sa dostávame k úsekom s fixnými reťazami. S ich pomocou sa dostávame až na samotný vrchol Veľkého Choču do výšky 1 610 m n. m.
Nestačíme sa čudovať prekrásnym panoramatickým scenériám, ktoré sú pred nami. Celé Západné Tatry i Nízke Tatry s Liptovom máme ako na dlani. Bez slova sa len rozhliadame a obdivujeme krajinu a jej výjavy. Vidíme do ďaleka a jasne vieme rozpoznať i legendárnu Kráľovu hoľu. Vysielač na jej vrchole je neprehliadnuteľný. Vyhotovíme si niekoľko spomienkových fotografií a čoskoro začneme aj so zostupom.
Vieme, že nás čaká ešte náročná pasáž, pretože niektoré úseky dajú zabrať aj bez zľadovatelých úsekov. Počas cesty dole sme neustále unesení z toho, aké krásne to bolo na vrchole. Ak rozmýšľate nad najbližším výstupom, určite nezabudnite do plánov zahrnúť aj tento vrchol. Nezabudnite si však do turistického batohu pribaliť aj kartografické dielo od spoločnosti VKÚ Harmanec, vďaka ktorému sa v prírode nestratíte.
Autor článku:
Lukáš Paško - Nadšenec slovenských hôr a aktívny turista