Tip na výlet –  Zo Šachtičiek Barborskou cestou na Španiu Dolinu

Tip na výlet –  Zo Šachtičiek Barborskou cestou na Španiu Dolinu

 

            Leto je v plnom prúde a niekedy padne vhod ísť do prírody skôr za príjemnou prechádzkou ako zdolávať náročne tatranské „dvojtisícovky“. Jednou z kategórie ľahších túr sme mali na pláne tentokrát so štartom pri Horskom hoteli Šachtičky nad Banskou Bystricou. Rezort ležiaci pod Panským dielom je ideálnym východiskovým bodom na rôzne pešie i cyklistické túry. Môžete ísť napríklad na Panský diel, Selčiansky diel, prejsť sa na Španiu Dolinu, Staré Hory, či dokonca na obľúbené Donovaly.

 

            Naša plánovaná turistika pozostávala zo štartu na Šachtičkách, odkiaľ sme chceli ísť ku sedlu Horný Šturec. Zo sedla by sme pokračovali ponad Španiu Dolinu Barborskou cestou a následne cez samotnú Španiu Dolinu sa opäť vrátili na Šachtičky. Vyzeralo to v podstate ako jednoduchá prechádzka ale ani tentokrát sme nepodcenili plánovanie tohto zaujímavého prechodu. Opäť bolo nápomocné kartografické dielo v mierke 1 : 50 000 s názvom TM VKÚ Okolie Banskej Bystrice – Donovaly. Vďaka tejto mape sme vedeli, kadiaľ, ako a s akou časovou hodnotou sa dostaneme na vytýčené miesta. Po naplánovaní všetkých detailov už nič nebránilo vyraziť za ďalším dobrodružstvom.

 

Zo Šachtičiek po zelenom chodníku

 

 

            Prichádzame ráno k rezortu a východiskový bod vo výške 950 m n. m. predpovedá, že dnes veľké prevýšenie nebude nutné absolvovať. Okrem nás tu zatiaľ iní turisti nie sú, čo značí viacmenej súkromný výstup. Zbytočne sa teda nezdržujeme a napájame sa na turistický chodník zelenej farby. Svieže ráno a pokoj v lese je ideálnym liekom na vypnutie od všetkých starostí a navodenia trochu pokoja telu. Jedinou starosťou dnes bude len sledovať turistické značky, aby sme neprehliadli odbočenia na trase. Cesta je príjemná a premýšľame, že niekedy by sme ju mohli absolvovať aj na bicykloch, pretože tu v okolí je množstvo cyklotrás, ktoré čakajú na zdolanie.

            Prichádzame k jednému z mála výhľadov na dnešnej turistike, tak si ho musíme aj odfotiť. Pomedzi stromy vieme rozoznať jednoznačne Hrb a Vepor nad obcou Ľubietová. Ostatné vrchy už len tak tipujeme, čo by mohli byť zač. Pokračujeme ďalej a oceňujeme tieň stromov, pretože teplota stúpa ako sa na poriadne leto patrí. Dnes sme radi za to, že nemusíme ísť napríklad na Kriváň alebo Slavkovský štít, kde ste väčšinu času mimo lesa. Konverzujeme o všetkom možnom a podľa mapy zisťujem že čochvíľa budeme u turistického smerovníka, pri ktorom musíme zmeniť smer trasy. Prichádzame ku nemu a označuje sedlo Horný Šturec s nadmorskou výškou 998 m. Osviežime sa a bez nejakého dlhšieho prestoja pokračujeme ďalej.

 

Barborskou cestou na Španiu Dolinu

 

            Klesáme žltou trasou ku sedlu Dolný Šturec. V tomto bode sa napojíme na Barborskú cestu vedúcej viacmenej po rovine. Ako som povedal výhľady sú počas dnešného dňa veľmi vzácne ale našli sme jeden bod vynahrádzajúci všetky ostatné, o ktoré sme dnes „prišli“. Máme nádherný pohľad na Veľkú Fatru. Ploská, Čierny kameň i Rakytov máme ako na dlani. To nás príjemne zahreje na srdci a s pocitom uspokojenia pokračujeme ďalej. Prichádzame ku smerovníku Ganiarka s výškou 840 m n. m. Tu vieme, že odbáčame vľavo a napája sa ku nám aj modrý chodník vedúci od Starých Hôr.

            Cesta do Španej Doliny ubieha príjemne a ani nevieme ako a už sú popri nás prvé malebné chalúpky. Dýcha tu atmosféra minulosti, ktorú máme na takýchto jedinečných miestach radi. Pred tým, než zídeme úplne dole ideme ešte na ikonickú vyhliadku na haldu šachty Maximilán nad obcou. Tu na chvíľu sedíme a len tak rozjímame. Ísť na Španiu Dolinu a obísť tento výhľadový bod by bolo hriechom. Po pár desiatkach minút sa pohneme z tohto miesta a ideme do dedinky na malé občerstvenie pred záverečným stúpaním na Šachtičky.

 

Stúpanie na Šachtičky

 

            Po nabratí síl na posledný úsek dnešného prechodu sa napojíme na spoločný modro - zelený chodník. Ten je zároveň aj náučným chodníkom Banskobystrického permona. Na danom úseku už stretávame väčšie množstvo ľudí, keďže ide o obľúbenú trasu mnohých milovníkov prírody. Daná pasáž ponúka najväčšie prevýšenie, ktoré sme dnes absolvovali, takže na záver sa skutočne zapotíme. Okolo nás idú aj cyklisti, aj keď si musia dávať pozor, keďže táto pasáž nemá veľmi parametre klasickej cyklotrasy. Tu je nevyhnutné mať poriadny bicykel, čo zvládne všetky prírodné nástrahy.

 

            Po necelých 40 minútach prichádzame opäť na Šachtičky a ukončujeme 11 kilometrovú turistiku ponad Španiu Dolinu. Sme radi, že sme mohli absolvovať práve daný úsek, pretože niekedy vedia menej známe chodníčky prekvapiť viac ako tie známe. Pokiaľ teda hľadáte nenáročnú prechádzku s dobrým prístupovým bodom, tak uvedený okruh je presne pre vás. Len si nesmiete zabudnúť zabaliť do batohu turistickú mapu od VKÚ Harmanec.

 

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: