Zaujímavosti o Záhorí

29. septembra 2020

Zaujímavosti

Názov Záhorie siaha do 17. storočia a pochádza od latinského pomenovania Processus Transmontanus, ktorým sa označovalo toto územie rozprestierajúce za Malými Karpatmi, teda „za horami“. Processus bol latinský názov, ktorý v Uhorskom kráľovstve označoval to, čo by sme dnes preložili ako okres.

Čarovné Záhorie

Roku 1843 bola na miestnej fare v obci Hlboké kodifikovaná spisovná slovenčina.

V Skalici je spolu až 15 kostolov. Najstarší je Kostol sv. Michala Archanjela, postavený v strede unikátneho trojuholníkového skalického námestia.

Mesto Stupava sa hrdí jednou z našich najvzácnejších židovských pamiatok: je tam jediná synagóga poľského typu na Slovensku, teda postavená v štýle historických poľských synagóg zo 17. storočia. Zároveň ide o druhú najstaršiu slovenskú synagógu a jednu z dvoch posledných zachovaných deväťklenbových synagóg u nás.

Čarovné Záhorie

Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach je nielen jednou z najvýznamnejších bazilík na Slovensku, ale stojí v nej aj najväčší organ v sakrálnej stavbe na Slovensku. Hudobný nástroj má 120 registrov, 5 manuálov, tri hracie stoly a 5500 píšťal.

Prírodné liečebné kúpele Smrdáky patria vďaka svojej minerálnej vode s najvyšším obsahom sírovodíka v Európe medzi najúčinnejšie kúpele pre liečbu kožných chorôb a ochorení pohybového aparátu.

Na Záhorí zanechali trvalú stopy Habáni, ktorí sa tu usadili okolo roku 1545. Boli vynikajúcimi keramikárskymi majstrami a preslávili sa výrobou fajansy. Tak sa nazýva jemná keramika, zhotovená šesť tisícročí starou technológiou, využívajúcou ciničito-olovnatú bielu glazúru.

Čarovné Záhorie

Baťov kanál je takmer 60 kilometrov dlhá vodná cesta zo Skalice do Otrokovíc v Českej republike. Vybudovali ho v 30-tych rokoch 20. storočia na zavlažovanie územia, až neskôr ho firma Baťa využívala na prepravu uhlia do svojich teplární. Má 13 plavebných komôr, ktoré pomáhajú prekonať takmer devätnásťmetrový výškový rozdiel medzi Skalicou a Otrokovicami. Okrem umelo vybudovaných kanálových častiach vedie čiastočne aj po rieke Morava.

Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch patrí k najstarším stojacim stavbám nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe.

Plavecký hrad bol dejiskom príbehu, kvôli ktorému v 17. storočí v Uhorsku takmer vypukla nová Trójska vojna. Vtedajší majiteľ hradu Petr Bakič, pôvodom Srb, uniesol s pomocou podplateného služobníctva Zuzanu Forgáčovú, manželku majiteľa holíčského hradu Franza Révaya. Chvíľu to vyzeralo, že špor prerastie do vojny, nakoniec však bolo manželstvo Zuzany a krutého Révaya úradne rozvedené a ona zostala žiť s Bakičom na Plaveckom hrade.

Čarovné Záhorie

Veterný mlyn v Holíči je jediným zachovaným veterným mlynom na Slovensku a zároveň naším jediným mlynom holandského typu. Vybudovali ho v 19. storočí a svoju funkciu plnil až do konca 1. svetovej vojny.

Za budovou historickej manufaktúry v Holíči sa nachádza komplex monumentálnych opracovaných balvanov s prastarými rytinami, ktorý je označovaný ako Slovenský Stonehenge. Praveké kamene objavili počas výstavby holíčskeho sídliska v roku 1988.

Čarovné Záhorie

V areáli kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Malackách je verná kópia Rímskych Svätých schodov, symbolicky pripomínajúcich schody, po ktorých v Jeruzaleme kráčal Kristus k Pilátovi Pontskému. Na svete existuje len niekoľko takýchto kópií.

V týchto dňoch vzniká publikácia Čarovné Záhorie , o ktorej sa môžete dozvedieť viac tu.