Zaujímavosti o Turci

24. februára 2020

Novinky

V Gaderskej doline v roku 1921 nakrútili bratia Siakeľovci  v slovensko-americkej koprodukcii nemý film „Jánošík“. Tento prvý dlhometrážny film o legendárnom zbojníkovi patrí medzi vôbec prvé dlhometrážne filmy na svete.

V polovici 15. storočia mesto Martin počas desiatich rokov (1443-1453) niekoľkokrát opakovane zasiahli a poškodili zemetrasenia.

Legendárne žlté taxíky, ktoré sa zrodili v USA a dnes ich pozná celý svet, vymyslel rodák z Turca. John Daniel Hertz, ktorý v roku v roku 1915 založil v Chicagu firmu Yellow Cab, sa totiž pôvodne volal Sándor Herz a pochádzal z obce Sklabiná. Do Spojených štátov amerických odišiel spolu s rodinou, keď mal tri roky.

Podľa aktuálneho (február 2020) sčítania šeliem  v Národnom parku Malá Fatra sa na jeho území a v priľahlom ochrannom pásme pohyboval 21 vlkov, čo sú dve rodiny tohto vzácneho a užitočného zvieraťa.

V Národnom parku Veľká Fatra rastie vyše 50 z celkového počtu 96 chránených rastlinných druhov na Slovensku. Je tu aj nanajväčšie nálezisko pôvodného výskytu tisu obyčajného v Európe.

Turiec leží na trase jednej z najdlhších cisársko-kráľovských poštových trás stredovekého Uhorska, poltisícročnej Magna via ),  ktorá viedla z Viedne do Hermannstadtu (čo je dnešné mesto Sibiu v Rumunsku). Turecké vpády a ďalšie nebezpečenstvá hrozili v tom čase až po úroveň stredoslovenských banských miest, preto museli byť hlavné dopravné a poštové trasy presunuté do bezpečnejších území monarchie. O ochranu Magna via sa starala napríklad aj posádka Blatnického hradus.

Na území Turca, presnejšie, pod zemou Turca sa tiahne väčšia časť Čremošnianskeho tunela, najdlhšieho železničného tunela na Slovensku, ktorý prekonáva sedlo Malý Šturec medzi Veľkou Fatrou a Kremnickými vrchmi.

Priehrada a zásobáreň pitnej vody Turček, ktorú vybudovali na sútoku riečok Turiec a Ružová najmladšou vodárenskou nádržou na Slovensku. O tento titul sa delí s nádržou Nová Bystrica na Kysuciach.

Už z roku 1281 pochádza prvý písomný doklad o tom, že ľudia poznali teplé liečivé pramene v Turčianskych Tepliach.

V týchto dňoch vzniká publikácia Čarovný Turiec, o ktorej sa môžete dozvedieť viac tu.