Zaujímavosti o Bratislave

4. marca 2020

Od 1. do 5. storočia nášho letopočtu viedla hranica Rímskej ríše stredom dnešného mesta.

Pôvodné pomenovanie hradu Devín bolo Dowina, čo znamenalo dievča.

V Bratislave založili prvú vysokú školu na Slovensku, ale jej názov Academia Istropolitana ani často uvádzaný rok založenia 1465 nie sú správne. Škola sa v skutočnosti volala Universitatis Istropolitana a otvorili ju až v roku 1467. V roku 1465 kráľ len vyslal posolstvo k pápežovi s požiadavkou, keďže v tej dobe bolo možné založiť univerzitu iba s výslovným pápežovým povolením.

Maximiliánova fontána na dnešnom Hlavnom námestí v centre Bratislavy je najstaršou verejnou studňou na Slovensku.

Sad Janka Kráľa je najstarší verejný park v Európe. Založila ho mestská správa na petržalskom ostrove v roku 1776.

Gotické bratislavské mestské opevnenie dala zbúrať Mária Terézia, pretože verila, že už nebude potrebné. Predtým sa za obranné múry mesta dalo dostať len cez štyri brány, z ktorých dodnes zostala ako jediná Michalská brána. Pri nej sa zachoval aj najstarší bratislavský kamenný most, postavený v roku 1727 nad vtedajšou vodnou priekopou.

V mestskej časti Nové Mesto stojí najstaršia zachovaná stanica konskej železnice v Európe a jedna z najstarších staničných budov na svete.

Prvý most cez Dunaj v Bratislave otvorili v roku 1891, bol to predchodca dnešného Starého mosta.

Na území dnešnej Bratislavy sa uskutočnil prvý let vrtuľníka na svete – v priestore dnešného Námestia Slobody s ním v roku 1897 vzlietol slovenský vynálezca Ján Bahýľ.

Len pred niečo vyše sto rokmi, v roku 1907, boli Slováci v Bratislave ešte vo výraznej menšine. Prešporok mal v tom čase 70 tisíc obyvateľov.

Najviac z nich – približne polovica – bolo nemeckej národnosti. Za nimi nasledovali Maďari, ktorých bola tretina. Až na treťom mieste boli Slováci s len sedminovým podielom na celkovom počte obyvateľstva.

Bratislava je jediným hlavným mestom na svete ležiacim na hranici troch suverénnych štátov. Bratislava a Viedeň sú dve najbližšie pri sebe ležiace hlavné mestá v Európe. Vzdialenosť medzi nimi je iba 60 kilometrov.

V pieskovom odkryve na vrchu Sandberg v masíve Devínskej Kobyly sa doteraz našli skameneliny vyše 250 druhov morských živočíchov, ktoré tu žili pred 14 až 16 miliónmi rokov v treťohornom mori.

Most Apollo je zatiaľ najväčší most na svete, ktorého konštrukcia bola postavená na brehu a následne otočená na miesto pomocou sústavy spojených lodí.

V týchto dňoch vzniká publikácia Čarovný Turiec, o ktorej sa môžete dozvedieť viac tu.

Redaktor edície

Mgr. Martin Kmeť

+421 904 335 073

© 2019 – 2024 CBS spol, s.r.o.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram