Zaujímavé fakty o slovenských hradoch a zámkoch

17. septembra 2019

Novinky

Najväčším hradom na slovenskom území je podľa historikov Nitriansky hrad .  S rozlohou osem a pol hektára kedysi zaberal nielen celú oblasť kopca, na ktorom stojí, ale aj územie horného mesta.

Nádherný a honosný Bojnický zámok  bol pôvodne dreveným hradom.

Povesť o tom, že slávneho zbojníka Juraja Jánošíka väznili na hrade Likava, nie je pravdivá. Jánošík sa dal na zboj v roku 1711, keď bol hrad už len ruinou, keďže ho v roku 1707 na príkaz kniežaťa Františka II. Rákocziho zbúrali. Povesť žije predovšetkým vďaka básni Sama Chalupku Likavský väzeň.

Najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jedným z najvyššie položených v strednej Európe je Liptovský hrad . Nachádza sa v nadmorskej výške 993 m v Chočských vrchoch.

Prvé písomné zmienky o dvoch našich najstarších hradoch delí presne 5 rokov. Písomný dôkaz existencie hradu Devín  je z roku 864, kým prvý písomný potvrdený záznam o Nitrianskom hrade sa datuje do roku 871.

Jediným slovenským hradom na Zozname svetového dedičstva UNESCO je Spišský hrad. Zapísali ho doň na 17. zasadnutí Výboru svetového dedičstva UNESCO, ktorý sa konal v kolumbijskej Cartagene od 6. do 11. decembra 1993.

Medzníkom vo výstavbe hradov na Slovensku sa stal tatársky vpád v roku 1241  , po ktorom kráľ Belo IV. rozsiahlymi darovaniami majetku šľachticom podporoval stavbu kamenných hradov.

V ranom a vrcholnom stredoveku sa dali dobyť len veľmi ťažko a na obranu hradu stačilo len niekoľko desiatok chlapov. V podstate jedinou možnosťou dobyvateľov bolo vyhladovať osadenstvo alebo ho odrezať od zdroja pitnej vody. Éra nedobytnosti sa skončila s rozvojom delostreľby v 15. storočí.

Na Slovensku v súčasnosti evidujeme a zákonom chránime okolo 180 hradov a zrúcanín. Keď k nim pripočítame ďalších vyše 400 zámockých stavieb a kaštieľov, sme pravdepodobne krajinou s najvyšším počtom hradov, zámkov a kaštieľov na jedného obyvateľa (jeden hrad či zámok na každých 45 tisíc obyvateľov).

Slovo „zámok“ sa ako synonymum pomenovania „hrad“ začalo používať v období renesancie . Okrem toho však  má v slovenčine až šesť ďalších definícií.

Mnohé zo slovenských hradov a zámkov sú známe pod rôznymi názvami, alebo rôznymi tvarmi názvu. Ktoré sú správne? Odpoveď nájdete v oficiálnom zozname Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.