Vo fotopublikácii o okrese Rožňava nájdete fotografie aj od miestnych fotografov

29. októbra 2021

Knihy, Novinky

Rožňavu a jej okolie predstaví pripravovaná fotopublikácia s čarovnými fotografiami na celý okres. Medzi autormi budú aj miestni fotografi. Kniha bude aj v angličtine.

Vydavatelia knižnej edície Slovensko z neba už vytvorili publikáciu o Rožňave z netradičného pohľadu, čiže z neba. Tentoraz sa rozhodli vytvoriť dielo, do ktorého sa môžu zapojiť aj miestni  fotografi z rožňavského okresu. Tým, že v tomto regióne žijú, poznajú ho do takej miery, že sa im daný objekt, prírodná scenéria či kultúrno-historická pamiatka ukáže v netradičnom a očarujúcom svetle. Tieto zábery budú zviditeľnené v unikátnej pripravovanej publikáciiČarovná Rožňava a okolie.

Miestni fotografi ukážu svetu svoju umeleckú prácu

Podpora domáceho cestovného ruchu a propagácia toho, čo ponúka okres Rožňavy, je hlavným cieľom fotopublikácie Čarovná Rožňava a okolie.

Edícia Čarovné Slovensko poukazuje na jedinečnosť a impozantnosť regiónov nášho Slovenska v rôznych smeroch. „Najkrajšie fotografie o svojom vlastnom regióne väčšinou vytvoria tí nadšenci, pre ktorých je fotografovanie vášňou. Veľakrát ale nemajú príležitosť ich aj odprezentovať a ukázať svetu v knižnej podobe. Preto sme sa ako vydavateľstvo rozhodli vydať špeciálnu edíciu, ktorá zatiaľ nemá obdobu nikde vo svete,“ približuje autor myšlienky a letecký fotograf Milan Paprčka.

Ako povedal autor knihy Martin Kmeť, onedlho bude mať svoju čarovnú knihu aj rožňavský okres. „Mnoho miestnych fotografov má jedinečné, umelecké zábery na svoje mesto či obec. No nevedia, akým spôsobom ich môžu ukázať aj ostatným. Dávame im teda možnosť zapojiť sa do tohto projektu, kde môžu svoju prácu odprezentovať v tisícoch vytlačených kníh,“ dodáva Kmeť.

Obsahovať bude viac než 100 jedinečných fotografií

Mesto Rožňava je jedným zo slovenských miest, ktoré sa svojím rozvinutým baníctvom a železiarstvom zapísalo do priemyselnej histórie Európy. To, ako postupne vyrástlo zo svojich hutníckych a baníckych koreňov a rozvinulo sa na dôležité sídlo remeselnej výroby a školstva, predstavia jedinečné čarovné fotografie.

„Kniha bude obsahovať viac než sto unikátnych záberov. Nebude to len pohľad na samotné mesto Rožňava, či Hrad Krásna Hôrka. Čitateľ v nej nájde aj menej známe, možno pre niekoho nepoznané prírodné skvosty či zaujímavé miesta po kultúrno-historickej stránke. Čarovné fotografie priblížia aj to, ako výnimočne môže vyzerať malý okres na Gemeri. Prostredníctvom umeleckých fotografií bude mať možnosť spoznať nepoznané kúzlo Čarovnej Rožňavy a jej okolia každý,“ približuje Martin Kmeť.

Dostupná aj pre zahraničných turistov
Podľa slov Antona Makaru, ako spoluautora knihy a manažéra projektu, bude táto čarovná kniha inšpiráciou nielen pre domácich, ale i zahraničných návštevníkov. Tým, že kniha bude aj v angličtine, fotografie miestnych umelcov uvidia aj v zahraničí. „V knihe budú čarovné fotografie, zachytávajúce neobyčajné momenty, doplnené v textovej časti knihy informáciami nielen o samotnom meste a jednotlivých obciach, ale aj o rôznych inštitúciách, spoločnostiach a regionálnych podnikoch pôsobiacich v okrese. Všetky články ako aj poetické popisy k fotografiám, budú v slovenskom aj v anglickom jazyku,“ spresňuje Makara.

Súčasťou knihy sa môže stať aj široká verejnosť

Na vytvorení publikácie sa môžu spolupodieľať aj samosprávy, kultúrne inštitúcie či regionálne podniky. „Sme vďační za každý podnet pre tvorbu tejto čarovnej publikácie. Aj takýmto spôsobom dávame možnosť zviditeľniť a prezentovať sa aj súkromným podnikateľom či rôznym iným spoločnostiam,“ uzatvára Makara.

Koho zaujali tieto riadky, môže kontaktovať Antona Makaru prostredníctvom emailu makara@cbs.sk a dať námet na jedinečné miesto či dôležitú ľudskú činnosť vo svojom okolí, ktorá stojí za upriamenie pozornosti v tejto jedinečnej knihe