Čarovný Turiec

18. februára 2020

Boli časy, keď sa v Turčianskej kotline prelievali vlny prehistorického mora. Potom prišli časy, keď na terasách Malej a Veľkej Fatry sídlili kmene našich pradávnych predkov. Za nimi sa objavili časy roľníckych dedín, remeselných i obchodných mestečiek, spájaných hradskými cestami, popri ktorých rástli aj drobili sa múry strážnych hradov.

Ako sa hovorí: boli časy, boli, ale sa minuli. Čo však zostalo a trvá dodnes, je čaro impozantnej turčianskej prírody, prerastenej tuctami nezabudnuteľných pamiatok a pestrou spleťou koreňov národnej kultúry a folklóru.

Prírodné poklady aj kultúrne pozoruhodnosti sa súmerne usporiadali na brehoch riečky Turiec, ktorá celému regiónu v srdci severozápadného Slovenska dala jeho oficiálne meno. Vyše tisíc štvorcových kilometrov tejto vysokými horami obkolesenej kotliny však pokrýva taká malebnosť, že to tu mnohí prezývajú „Turčianska záhradka“.

Celú oblasť ako prirodzené hradby ohraničujú zlatonosné Kremnické vrchy, pohorie Žiar a masívne fatranské hrebene. Aj vďaka tomu patrí Turiec medzi najuzavretejšie a najjednotnejšie celky Slovenska a je prakticky nevyčerpateľnou studnicou nielen obdivovateľských, ale aj objaviteľských zážitkov.

Národné parky v Malej i Veľkej Fatre sú pretkané trasami, vedúcimi cez krásne údolia, okolo chránených prírodných útvarov a rezervácií, aj po vysokých hrebeňoch, z ktorých je nádherný výhľad na všetky strany sveta. Cesty po širokom, rovinatom dne kotliny zase ako bohatá sieť poznania spájajú rázovité obce s ľudovými domami, honosnými vidieckymi kúriami a kaštieľmi rozmanitých architektonických slohov. Výsledkom stáročí práce a snahy našich vzdelaných, ale aj jednoduchou múdrosťou naučených predkov je to, že len málokde na Slovensku je väzba s národnou a kultúrnou históriou taká výrazná, ako v mestách a dedinách Turca.

Kniha Čarovný Turiec chce byť tomuto všetkému obrazovou poctou. A zároveň hodnotné a trvácne poďakovanie všetkým ľuďom, ktorí čaro tohto neopakovateľného regiónu zveľaďujú a obdivujú. Ktorým záleží na tom, aby ho na vlastnej koži mohli precítiť aj ďalšie generácie.

Práve v týchto dňoch a týždňoch na nej pracuje veľký kolektív ľudí. Fotografom, redaktorom, textárom a grafikom pomáhajú ľudia žijúci a pracujúci v Turci. Ak máte chuť sa k nim pridať, dvere do vydavateľstva máte otvorené. Ak poznáte miesta, ktoré stoja za pozornosť a chcete sa o ne podeliť s čitateľmi, alebo máte podnetné nápady a tipy, dajte nám vedieť. Ako predstavitelia miest a obcí, majitelia firiem, výrobcovia či zástupcovia kultúrnych organizácií ste práve vy tí, ktorí môžu novú knihu obohatiť a dať jej vyššiu hodnotu. Nehovoriac o tom, že je to zároveň dobrá príležitosť zviditeľniť vašu prácu a hodnoty, ktoré ňou vytvárate.

Redaktor edície

Mgr. Martin Kmeť

+421 904 335 073

© 2019 – 2024 CBS spol, s.r.o.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram