Čarovný Spiš prebúdza ľudskú dušu a tvorivosť

22. júla 2019

Pripravované projekty

Spiš bol historicky bohatým regiónom a toto bohatstvo je dodnes viditeľné a hmatateľné. Nenadarmo sa o Spiši hovorí ako o klenotnici umelecko-historických pamiatok. A ako to už býva, krásne diela človeka často vznikajú v krásnej scenérii, pretože prostredie nás jednoducho silno ovplyvňuje a inšpiruje.

Prírodou majstrovsky stvárnená spišská zem nepopierateľne patrí medzi to najčarovnejšie, čo na Slovensku máme. Jej hranice na samom počiatku vytvorili kamenné štíty Vysokych Tatier, rozprávkové zákruty dravého Dunajca, jedinečný Šariš, mäkkým kobercom stromov prikryté kopce Spišského rudohoria, Levočských vrchov a výrazný chrbát Braniska. Rozľahlú kotlinu, ktorá je životom prekypujúcim srdcom Spiša, v súčasnosti obkolesuje nie menej ako štvorica národných parkov.

Centrom regiónu bol oddávna Spišský hrad, ikonická dominanta s históriou, siahajúcou až k Veľkomoravskej ríši. Kedysi strážna pevnosť severných hraníc Uhorska, stáročiami mocnel a mohutnel, až vyrástol do jedného z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej Európe. V plienivých časoch súženia tatárskymi vpádmi dokázal za svojimi masívnymi hradbami ukryť a ochrániť celé generácie. Ako vtedy, tak aj dnes tie isté múry pripomínajú obrovskú kamennú korunu, ktorú akoby nejaký gigantický pár rúk nasadil na temeno hradného vrchu. Nijaké oko ju neprehliadne. A asi žiadna povaha sa neubráni ani tým ťažko popísateľným, archaickým pociitom bázne a rešpektu, čo v sebe nevedomky nosíme ako nehmatateľné, no stále živé dedičstvo duší našich stredovekých predkov.

Ak je Spiš pokladom, tak určite takým, v ktorom cennosťou aj malé kúsky smelo súťažia s veľkými. Dokonalým dôkazom sú napríklad Markušovce, považované za spišskú perlu, kde akoby z jedných koreňov vyrástli hneď tri pamiatkové skvosty: stredoveký kostolík, hradná zrúcanina a romantický kaštieľ z čias renesancie.

Na tomto mieste sa do textu tlačí fráza, že krásy a zaujímavosti Spiša by sme mohli vymenúvať, ukazovať a opisovať tak dlho, až by z toho vznikla kniha. Lenže vo vyadavateľstve CBS radšej tlačíme knihy, než frázy, preto sem môžeme s potešením napísať, že o krásch a zaujímavostiach Spiša u nás práve začína vznikať nová, dosiaľ nevídaná kniha Čarovný Spiš. Jej základom budú desiatky neopakovateľných záberov od umeleckých a krajinárskych fotografov. Tie doplníme bohatým textovým obsahom a budeme vám veľmi vďační, keď nám pri jeho tvorbe pomôžete.

Práve v týchto dňoch a týždňoch na nej pracuje veľký kolektív ľudí. Fotografom, redaktorom, textárom a grafikom pomáhajú ľudia žijúci a pracujúci na Spiši. Ak máte chuť sa k nim pridať, dvere do vydavateľstva máte otvorené. Ak poznáte miesta, ktoré stoja za pozornosť a chcete sa o ne podeliť s čitateľmi, alebo máte podnetné nápady a tipy, dajte nám vedieť. Ako predstavitelia miest a obcí, majitelia firiem, výrobcovia či zástupcovia kultúrnych organizácií ste práve vy tí, ktorí môžu novú knihu obohatiť a dať jej vyššiu hodnotu. Nehovoriac o tom, že je to zároveň dobrá príležitosť zviditeľniť vašu prácu a hodnoty, ktoré ňou vytvárate.

Ako je možné vstúpiť do projektu?
Kontaktujte našu regionálnu projektovú manažérku Ing. Adrianu Drugovú, tel.: 0915 435 966 alebo e-mail: drugova@cbs.sk. Objasní vám všetky potrebné informácie, ukáže vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude vaša prezentácia v knihe vyzerať.