Čarovné Zlaté Moravce a okolie

11. júna 2021

Novinky, Pripravované projekty

Zlaté Moravce so svojím okolím ležia v zaujímavo uzavretom prírodno-zemepisnom celku. Nazýva sa aj Horné Požitavie, pretože priamo jeho stredom preteká rieka Žitava. Jej tichý tok doslova rozdeľuje územie medzi pohoria Tribeč a Pohronský Inovec. Tunajší kraj je akoby zložený z dvoch odlišných svetov. Od úpätí kopcov po Zlaté Moravce zostáva hornatý, aby sa potom na juh od mesta rozbehol z riečnych brehov na obidve strany do šírych rovín severného výbežku Podunajska.

Pestrosť prírodnej krajiny pomohla vytvoriť jej kultúrnu rozmanitosť. Samotné mesto Zlaté Moravce malo dôležité postavenie už od úplných počiatkov bývalého uhorského štátu. Koncom stredoveku bolo centrom domínia, ku ktorému patrilo štrnásť obcí a v 18. storočí spravovalo celú tekovskú župu. Rovnako významné boli v dejinách neďaleké Topoľčianky. Ich očarujúci zámok bol dlhoročným letným sídlom česko-slovenských prezidentov a tamojší žrebčín je klenotom, presahujúcim hranice Slovenska, pretože patrí k najvýznamnejším chovateľským miestam na svete. Podobne, ako arborétum v obci Mlyňany, ktoré je zase jednou z najväčších botanických záhrad v Európe.

Chovateľstvo ušľachtilých koní, vône starostlivo opatrovaných rastlín, nádherne udržiavané parky a podmanivé panorámy pohorí navôkol sú vari najlepšími symbolmi harmónie prírody a človeka, ktorú je tak fascinujúco cítiť v tejto výnimočnej končine Slovenska. Priam dokonale preto vyžaruje z neopakovateľných momentov, zachytených vo fotografických obrazoch čarovných Zlatých Moraviec a ich okolia.

Taká bude už čoskoro reprezentatívna kniha o okrese: Zlaté Moravce, do ktorej sme práve začali zhromažďovať nielen zábery desiatok nadaných a usilovných fotografických autorov, ale aj všemožne užitočné informácie. A to v prvom rade od ľudí, ktorí v Zlatých Moravciach či desiatkach okolitých miest a obcí žijú, pracujú či podnikajú. Ak medzi nich patríte aj vy a chcete sa o svoje znalosti podeliť s čitateľmi, neváhajte! Hľadáme podnetné nápady a inšpiratívne myšlienky od predstaviteľov miest a obcí, od majiteľov firiem, výrobcov či zástupcov kultúrnych organizácií. Zároveň Vám týmto dávame jedinečnú možnosť sa zviditeľniť. Vy, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v Zlatých Moravciach, staráte sa o rozvoj jeho mena, máte teraz možnosť ukázať seba a svoju prácu v tom najlepšom svetle.