Čarovné Nové Zámky a okolie

8. februára 2021

Novinky

Novozámocký región môžeme smelo nazvať krajinou vody. Veď ním preteká rovných päť najdlhších slovenských riek: Dunaj, Hron, Nitra, Ipeľ a malým dielom aj Váh. Niet divu že tento kút je jednou z najúrodnejších oblastí, aké na Slovensku máme.

Bohatstvo živnej pôdy sa tu strieda s lužnými lesmi, vlahými lúkami, piesčinami i močiarmi, čo vytvára mozaiku rozmanitého prírodného prostredia a domova pre vzácnosti rastlinného, živočíšneho i ľudského sveta.

Samotné Nové Zámky za storočia svojej existencie vyrástli na najväčšie mesto Podunajska a kultúrne i hospodárske centrum celého tohto južného regiónu. Vo svojej histórii už od počiatku zažívali známosť i slávu. Vystavali ich ako sídlo mocného opevnenia v pohnutých časoch tureckých výbojov. A veru, šesťuholníková zámocká pevnosť, ktorá vyrástla na pravom brehu rieky Nitra, sa razom zaradila k najmodernejším opevneným stavbám vtedajšej Európy.

Z kamenných múrov pohraničnej bašty uhorských končín zostali už väčšinou iba staré kresby, avšak prajné podnebie, štedro rodiaca pôda a nekonečné prúdy ligotavých riečnych hladín krášlia a obohacujú zdanlivo nekonečné novozámocké roviny dodnes.

Poďte sa nimi potúlať za slnečných i súmračných hodín všemožnými obdobiami juhonížinného roka. Cez kúzelnosť fotografických obrazov sa vám vyjavia aj najplachejšie z krás tohto kraja, skrývajúce sa v pominuteľnosti jedinečných okamihov. Zelenomodrá sviežosť jarných pastiev pri jazierkach, kryštáľová krehkosť mrazivých rán, bielohustá mágia jesenných hmiel, aj sýtoživá radosť letnej košatosti stromov nad poliami. Čarovné Nové Zámky a ich okolie vám zoberú dych, aby vám ho hneď v ďalšom mihu vrátili ako hrejivý závan, čo z neho pookreje duša.

aká bude už čoskoro reprezentatívna kniha o novozámockom okrese, do ktorej sme práve začali zhromažďovať nielen zábery desiatok nadaných a usilovných fotografických autorov, ale aj všemožne užitočné informácie. A to v prvom rade od ľudí, ktorí v Nových Zámkoch či desiatkach okolitých miest a obcí žijú, pracujú či podnikajú. Ak medzi nich patríte aj vy a chcete sa o svoje znalosti podeliť s čitateľmi, neváhajte! Hľadáme podnetné nápady a inšpiratívne myšlienky od predstaviteľov miest a obcí, od majiteľov firiem, výrobcov či zástupcov kultúrnych organizácií. Zároveň Vám týmto dávame jedinečnú možnosť sa zviditeľniť. Vy, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v Novozámocku, staráte sa o rozvoj jeho mena, máte teraz možnosť ukázať seba a svoju prácu v tom najlepšom svetle.

Ako je možné vstúpiť do projektu?
Kontaktujte našu regionálnu projektovú manažérku Mgr. Renáta Kolenčíková, tel.: 0905 267 754 alebo e-mail: kolencikova@cbs.sk. Objasní vám všetky potrebné informácie, ukáže vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude vaša prezentácia v knihe vyzerať.

Dajte nám o sebe vedieť, a my sa už postaráme, aby ste s vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť. Vytvárame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!