Čarovné Nové Mesto nad Váhom a okolie

21. septembra 2022

Novinky, Pripravované projekty

V dnešnej rozprávke prichádzame k Beckovskej bráne, ktorá rozširuje údolie Váhu do úrodných lánov, napájaných svojim uvážlivým priateľom. Obdarená nížina je ohraničená poslednými výbežkami Malých Karpát, či Považským Inovcom.

Hoci prvá písomná zmienka o Novom Meste nad Váhom je z roku 1253, jeho výnimočnú polohu ocenili ľudia už v staršej dobe kamennej, o čom svedčia aj rozsiahle archeologické nálezy. Najväčšie nálezisko sa nachádza v mestskej časti Mnešice, pričom vek najspodnejšej vrstvy nálezu sa odhaduje na 240 000 rokov pred naším letopočtom, čím sa toto nálezisko stáva najvýznamnejším sídliskom pravekého človeka na Slovensku.

Pre svoju vynikajúcu polohu bolo územie neustále obývané počas celej histórie. Poskytovalo nie len požehnanú úrodu, ale aj skvelé obranné pozície. Veľkomoravské hroby, či Rímsko-Barbarské sídlisko sú len ďalšími úlomkami z dôb, ktoré toto územie držalo vo svojich rukách. 

V kultúrnom rozvoji mesta bol dôležitým míľnikom rok 1842, pretože vtedy vznikla v Novom Meste nad Váhom prvá tlačiareň! Začiatkom dvadsiateho storočia tlačilo v meste už päť tlačiarní a zaujímavosťou sú napríklad „Považské Noviny“, ktoré vychádzali ako prvý regionálny mesačník na Slovensku.

Mesto ponúka ohromujúci počet sôch, historických budov, pamiatok, kostolov a kaplniek a stojí za našu návštevu. 

Nazrite s nami do skutočného sveta rozprávok. Poďte sa pozrieť na Čarovné Nové Mesto nad Váhom a jeho okolie.

V týchto dňoch a týždňoch vzniká nová kniha Čarovné Nové Mesto nad Váhom a okolie, pracuje veľký kolektív ľudí. Fotografom, redaktorom, textárom a grafikom pomáhajú ľudia žijúci a pracujúci v Novom Meste nad Váhom.  Ak máte chuť sa k nim pridať, dvere do vydavateľstva máte otvorené. Ak poznáte miesta, ktoré stoja za pozornosť a chcete sa o ne podeliť s čitateľmi, alebo máte podnetné nápady a tipy, dajte nám vedieť. Ako predstavitelia miest a obcí, majitelia firiem, výrobcovia či zástupcovia kultúrnych organizácií ste práve vy tí, ktorí môžu novú knihu obohatiť a dať jej vyššiu hodnotu. Nehovoriac o tom, že je to zároveň dobrá príležitosť zviditeľniť vašu prácu a hodnoty, ktoré ňou vytvárate.

Ako je možné vstúpiť do projektu?
Kontaktujte našu regionálnu projektovú manažérku Mirku Daranskú , tel.: 0903 429 755 alebo e-mail: daranska@cbs.sk. Objasní vám všetky potrebné informácie, ukáže vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude vaša prezentácia v knihe vyzerať.

Dajte nám o sebe vedieť, a my sa už postaráme, aby ste s vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť. Vytvárame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!