Čarovné hrady a zámky

12. septembra 2019

Pripravované projekty

Pred niekoľkými rokmi som sa v jedno popoludnie ocitol pri hradbách Zvolenského zámku. Vedie okolo nich pekný chodník s výhľadom na údolie rieky Slatina a široký pletenec železničného koľajiska. Moje oči však blúdili práve po vysokých múroch stáročného zámku. Až mi zrak padol na jeden z kameňov. Úplne nevýrazný, ani nie meter nad zemou, pevne zasadený medzi ostatné kamenné kvádre masívneho južného opevnenia. A práve tá jeho obyčajnosť vo mne rozprúdila zvedavé myšlienky.

Kto bol ten človek, ktorý ho tam položil? Ako vyzeral? Čo mal oblečené? Čo videl, keď sa popri ťažkej robote na stavbe zámockého opevnenia obzrel okolo seba?

Dnes by mi stačilo by pár ťuknutí do mobilu a poľahky by som zistil, že vonkajšie opevnenie tohto kráľovského zámku postavili na prelome 15. a 16. storočia. Vševediaca pani Googlová by mi dokonca ukázala, ako sa ľudia tých čias obliekali, aké nástroje používali, ba aj čo jedli. Ale mám pocit, všetky tieto odpovede by v tých momentoch aj tak vyvolali len ďalšie otázky. Aký bol svet toho človeka? Nielen vonkajší, ale predovšetkým vnútorný. Nad čím rozmýšľal a ako rozmýšľal? O čom sníval? Kde boli hranice jeho poznania a myslenia?

Nespomínam si už, kde sa hra mojej hlavy s predstavivosťou v to popoludnie skončila. Viem však, že odvtedy som sa ju hral veľakrát pri mnohých zámkoch, hradoch alebo kaštieľoch, v centrách stáročných miest aj v tieni dávno opustených múrov odľahlých zrúcanín. Som presvedčený, že práve v tom je najväčšia sila nášho okúzlenia prastarými stavbami. V tvrdej hmatateľnosti kameňov a vôni stáročných trámov, ktorá k nám dokáže priniesť svet našich predkov v životnej veľkosti.

Preto k týmto historickým šľachtickým obydliam a vojenským pevnostiam putujeme a s obdivom vzhliadame. Predstavujeme si v nich tajné komnaty a chodby, rozprávame si o nich legendy. Žijú v nich hrdinovia našich detských rozprávok aj postavy veľkých románov. Kvôli ich nenahraditeľnej hodnote ich chránime, zachovávame a opravujeme. Dokonalo obnovené aj vydané napospas silám prírody a času, od nepamäti ich kreslíme, maľujeme a posledných sto rokov fotografujeme.

Sú to miesta, kde môžeme doslova precítiť, kým sme boli predtým, ako sme sa stali tým, čím sme. Stavby, v ktorých niekedy naozaj nevieme presne rozoznať, čo cítime naozaj a čím nás pod ich vplyvom opantáva naša fantázia. Sú to naše čarovné hrady a zámky.

Na tomto mieste sa do textu tlačí fráza, že krásy našich hradov a zámkov by sme mohli vymenúvať, ukazovať a opisovať tak dlho, až by z toho vznikla kniha. Lenže vo vyadavateľstve CBS radšej tlačíme knihy, než frázy, preto sem môžeme s potešením napísať, že o krásach a zaujímavostiach hradov a zámkov u nás práve začína vznikať nová, dosiaľ nevídaná kniha Čarovné hrady a zámky. Jej základom budú desiatky neopakovateľných záberov od umeleckých a krajinárskych fotografov. Tie doplníme bohatým textovým obsahom a budeme vám veľmi vďační, keď nám pri jeho tvorbe pomôžete.

Práve v týchto dňoch a týždňoch na nej pracuje veľký kolektív ľudí. Ak máte chuť sa k nim pridať, dvere do vydavateľstva máte otvorené. Ak poznáte miesta, ktoré stoja za pozornosť a chcete sa o ne podeliť s čitateľmi, alebo máte podnetné nápady a tipy, dajte nám vedieť. Ako predstavitelia miest a obcí, majitelia firiem, výrobcovia či zástupcovia kultúrnych organizácií ste práve vy tí, ktorí môžu novú knihu obohatiť a dať jej vyššiu hodnotu. Nehovoriac o tom, že je to zároveň dobrá príležitosť zviditeľniť vašu prácu a hodnoty, ktoré ňou vytvárate.

Ako je možné vstúpiť do projektu?
Kontaktujte našu koordinátorku Mgr.Andreu Simanovú, tel.: 0948 232 979 alebo e-mail: simanova@cbs.sk. , ktorá vám objasní všetky potrebné informácie o projetke.