Čarovné hrady a zámky Slovenska pokrstili na Ľupčianskom hrade

4. októbra 2021

Novinky

Kniha Čarovné hrady a zámky Slovenska bola slávnostne uvedená do života na hrade Slovenská Ľupča. Krstný otec Július Kriváň zo Železiarní Podbrezová pokrstil knihu posypaním murivom z hradného kameňa.

Kniha plná nádherných umeleckých fotografií čarovných hradov a zámkov patrí do knižnej edície Čarovné Slovensko. Kniha z vydavateľstva, sídliaceho v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici je jednou z najreprezentatívnejších publikácií, aké doposiaľ vydali.

„Nedali sme si úlohu zmapovať všetky hrady a zámky. Skôr sme si chceli splniť detské sny a urobiť knihu, ktorá ukáže tieto úžasné miesta tak, ako ich chceme vidieť už navždy – romantické, tajomné a trochu strašidelné. Takto ich našťastie vidia aj naši fotografi a nielen zo Slovenska,“ hovorí autor knihy a redaktor Martin Kmeť.

Fotopublikácia je tvorená z očarujúcich záberov fotografov, ktorí sa svojimi prácami stali súčasťou tejto výnimočnej knihy a pridali tak vyššiu hodnotu tomuto dielu. Miestni fotografi dokázali zachytiť ten „svoj“ hrad či zámok v neobyčajnom svetle a niekedy až v dychberúcom okamihu. Vďaka nim vznikla kniha, ktorá v čitateľovi prebudí fantáziu, detskú nostalgiu či romantickú dušu.

Vzhľadom na epidemickú situáciu sa krst knihy odohral v komornom prostredí. Tím autorov tu zastupoval autor vízie projektu Čarovné Slovensko, Milan Paprčka.
„Na obálke knihy Čarovné hrady a zámky Slovenska je znázornený Ľupčiansky hrad
a nie je to náhoda. Práve Železiarne Podbrezová v nemalej miere prispeli ku vzniku knihy a zároveň je tento hrad ich darom pre celú spoločnosť a ďalšie generácie. Preto pri myšlienke, kde by bolo najvhodnejšie  uviesť túto knihu do života, sme sa rozhodli pre hrad v Slovenskej Ľupči. Krst sme vykonali počas zasadnutia predstavenstva Banskobystrickej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Som rád, že úlohu krstného otca prijal predseda predstavenstva našej komory Július Kriváň, ktorý je zároveň dlhými rokmi práce spätý so železiarňami,“ približuje udalosť člen predstavenstva BBRK SOPK a majiteľ vydavateľstva CBS Milan Paprčka.

Július Kriváň v novorekonštruovanej sieni Ľupčianskeho hradu knihu uviedol do života posypaním murivom priamo z Hradu Slovenská Ľupča.

„Hradov a zámkov nemáme medzi krajinami najviac, ale určite patria medzi najromantickejšie. Dieťa vo mne už vyrástlo, ale stále ho fascinujú „orlie hniezda“ ako Oravský hrad, Strečno či Lednica, ktoré som pred rokmi obdivoval so zatajeným dychom. Ale okrem tých zachovaných a každoročne hojne navštevovaných sú na Slovensku aj hrady skoro neznáme, či pochované
pod nánosmi času a hliny. Miesta ako Holumnický hrad, Gelnický hrad či Čeklíz poznajú zväčša iba miestni. Našťastie sa občas z histórie takéto hrady vynárajú. Niekedy náhodou, ale inokedy aj prácou neúnavných, aj amatérskych historikov,“
približuje Martin Kmeť.

Knihu plnú historických skvostov, ktoré píšu naše dejiny, si môžete prelistovať v elektronickej verzii online listovaču knihy.