Čarovná Skalica a okolie

19. mája 2022

Novinky, Pripravované projekty

Ocitáme sa v okolí okresného mesta najsevernejšieho okresu v Trnavskom kraji, kde ako sami vidíte, akoby zastal čas. Čarovná Skalica a jej okolie vyrástli uprostred Záhorskej nížiny medzi riekou Morava a výbežkami Malých a Bielych Karpát.

Najstaršou písomnou zmienkou o malom kráľovskom meste boli listiny z roku 1217 a od vtedy zohrávala významnú úlohu v našej histórii. Hrdo sa rovnala najväčším mestám svojho času, bola obdarená plodnými vinohradmi a napokon zohrala aj veľkú rolu v oslobodzovaní národa pri boji proti maďarizácii.

Hoci ide dnes o menšie mesto z pohľadu obyvateľstva, kultúrne sa rovná tým najväčším a má čo ponúknuť pútnikom zo všetkých kútov Slovenska. Šestoro čarovných kostolov, Rotunda svätého Juraja a iné sakrálne pamiatky. Jedinečné námestie tvaru trojuholníka, mestské opevnenie, či známy Skalický trdelník.

Pre obdivovateľov architektúry možno venovať pohľady taktiež svetským stavbám, akou je aj Jurkovičov dom, ale aj štvorici Skalických kláštorov.

Pre rodiny s deťmi ponúka mesto najrôznejšie atrakcie v podobe návštev múzeí, či ľahkých turistických vychádzok. Tento rok sa mesto ešte väčšmi oplatí vidieť, pretože toto legendárne kráľovské mesto oslavuje svoje šesťstopäťdesiate výročie a pre nás toho veľa nachystalo.

Nazrite s nami do skutočného sveta rozprávok. Poďte sa pozrieť na Čarovnú Skalicu a jej okolie.

Práve v týchto dňoch a týždňoch na nej pracuje veľký kolektív ľudí. Fotografom, redaktorom, textárom a grafikom pomáhajú ľudia žijúci a pracujúci v Skalici. Ak máte chuť sa k nim pridať, dvere do vydavateľstva máte otvorené. Ak poznáte miesta, ktoré stoja za pozornosť a chcete sa o ne podeliť s čitateľmi, alebo máte podnetné nápady a tipy, dajte nám vedieť. Ako predstavitelia miest a obcí, majitelia firiem, výrobcovia či zástupcovia kultúrnych organizácií ste práve vy tí, ktorí môžu novú knihu obohatiť a dať jej vyššiu hodnotu. Nehovoriac o tom, že je to zároveň dobrá príležitosť zviditeľniť vašu prácu a hodnoty, ktoré ňou vytvárate.

Ako je možné vstúpiť do projektu?

Kontaktujte našu regionálnu projektovú manažérku Mirku Daranskú, tel.: 0903 429 755 alebo e-mail: daranska@cbs.sk.Objasní vám všetky potrebné informácie, ukáže vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude vaša prezentácia v knihe vyzerať.

Dajte nám o sebe vedieť, a my sa už postaráme, aby ste s vašou prezentáciou boli čo najspok