Čarovná Skalica a okolie je na svete!

22. marca 2023

Jedinečná knižná edícia Čarovné Slovensko sa rozrástla o ďalšiu výnimočnú knihu. Prinášame vám región, ktorý je malebným kútom severného Záhoria. Rozprestiera sa v časti Záhorskej nížiny a siaha až po úpätie Bielych Karpát v povodí rieky Moravy. Tieto nádherné miesta vám ukážeme v našej novinke Čarovná Skalica a okolie. Zamilujte sa do knihy, ktorá vám ukáže tento magický okres inak, ČAROVNE.

Čarovná Skalica vyrástla uprostred Záhorskej nížiny medzi riekou Moravou a výbežkami Chvojnickej pahorkatiny a Bielych Karpát. Najstaršou písomnou zmienkou o „území zvanom Zakolcha“ sú listiny z roku 1217. Šiesteho októbra 1372 uhorský kráľ Ľudovít I. Skalici udelil výsady slobodného kráľovského mesta. Odvtedy zohrávala významnú úlohu v našej histórii. Hrdo sa rovnala najväčším mestám svojho času, bola obdarená plodnými vinohradmi a napokon zohrala aj veľkú rolu pri oslobodzovaní národa v boji proti maďarizácii. Hoci dnes ide o menšie mesto z pohľadu obyvateľstva, kultúrne sa rovná tým najväčším a má čo ponúknuť pútnikom zo všetkých kútov Slovenska. Šestoro čarovných kostolov, Rotunda svätého Juraja a iné sakrálne pamiatky. Ostatných osloví jedinečné námestie tvaru trojuholníka, mestské opevnenie či známy skalický trdelník. Obdivovatelia architektúry ocenia pohľady na svetské aj cirkevné stavby, akými sú Jurkovičov dom a tiež štvorica skalických kláštorov. Pre rodiny s deťmi mesto ponúka najrôznejšie atrakcie v podobe múzeí či ľahkých turistických vychádzok. Rok 2022 bol pre Skalicu o to špecifickejší, že legendárne kráľovské mesto oslávilo svoje šesťstopäťdesiate výročie a pre ľudí toho nachystalo veľa. V okolí Skalice sú rôzne unikáty ako veterný mlyn v Holíči, ktorý je historickou technickou pamiatkou a jediným zachovaným veterným mlynom na Slovensku. Neďaleko za vodnou priekopou je zámok, ktorý v minulosti slúžil ako protiturecká pevnosť. Za zmienku stojí jedna z najstarších zachovaných stavieb na našom území – Kostol svätej Margity Antiochijskej pri Kopčanoch. Nazrite s nami do miest, kde história písala svoje dejiny a kde dnes ešte stále kus z nej nájdeme. Poďte sa pozrieť na Čarovnú Skalicu a jej okolie.

Čo v knihe Čarovná Skalica a okolie nenájdete?

Nenájdete v nej technické popisy, históriu, alebo faktografiu. Na to slúžia iné knihy.

Čoho je táto kniha plná?

Je plná emócie a dobrej energie, a to od prvej strany až po poslednú. V každej fotografii je totiž skrytý kus duše jej autora, ktorá si pamätá jej príbeh. Ak sa do nej zadívate, ona vám ho rozpovie. Čarovne!

Ďakujeme všetkým fotografom a partnerom, ktorí ste stáli pri zrode ďalšieho dieliku skladačky Čarovné Slovensko – ČAROVNÁ SKALICA a okolie.

Kniha sa postupne dostáva do distribúcie, vy si ju môžete objednať v našom e-shope už dnes!

Redaktor edície

Mgr. Martin Kmeť

+421 904 335 073

© 2019 – 2024 CBS spol, s.r.o.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram