Čarovná Ilava a okolie

1. marca 2022

Novinky

V srdci Ilavskej kotliny, obklopenej končekmi Západných Karpát vyrážajúcimi dych, rozprávkovými vrcholkami Bielych Karpát a z juhovýchodu chránenej Strážovskými vrchmi, leží mestečko s niekoľko storočnou históriou.

Na strednom Považí, po ľavej strane najdlhšej slovenskej rieky Váh, rozprestiera sa mesto Ilava. Svoje pokojom zaviate ulice objímajú trpezlivé lesy, kde sa čas konečne prestal ponáhľať. Rozbehaní cestovatelia si preto môžu vydýchnuť a načerpať v tomto tichom obdarenom kraji nejednu inšpiráciu.

História siaha až k záznamom vyberača pápežských daní, ktorý si svojich platcov poctivo zapisoval a Ilava sa k nim pridala už v štyridsiatych rokoch štrnásteho storočia. Začiatkom toho pätnásteho zažíva Ilava svoj prvý rozkvet a dostáva od kráľa výsadu dvakrát do roka organizovať výročné trhy. V sedemnástom storočí sa zase mohla tešiť z rozkvetu. Tentokrát rozmach zaznamenali hospodárske cechy, ktoré zabezpečovali mestu a jeho obyvateľom všakovaké tovary.

V súčasnosti si v Ilave môžeme pozrieť pamiatky, ako Ilavskú zvonicu, alebo mestské múzeum, ktoré nás vezmú do tajov histórie, národa i prírody. A pre turistov z celého Slovenska stojí za zmienku aj turistická prechádzka nádherným krajom až na vrch Vápeč – dominantu Ilavského kraja. Nazrite s nami do skutočného sveta rozprávok. Poďte sa pozrieť na Čarovnú Ilavu a jej okolie.

Všetka táto prírodou aj ľudskými rukami vytvorená nádhera sa vám už čoskoro predstaví na unikátnych fotografických obrazoch v knihe Čarovná Ilava a okolie.

Práve v týchto dňoch a týždňoch na nej pracuje veľký kolektív ľudí. Fotografom, redaktorom, textárom a grafikom pomáhajú ľudia žijúci a pracujúci v Ilave. Ak máte chuť sa k nim pridať, dvere do vydavateľstva máte otvorené. Ak poznáte miesta, ktoré stoja za pozornosť a chcete sa o ne podeliť s čitateľmi, alebo máte podnetné nápady a tipy, dajte nám vedieť. Ako predstavitelia miest a obcí, majitelia firiem, výrobcovia či zástupcovia kultúrnych organizácií ste práve vy tí, ktorí môžu novú knihu obohatiť a dať jej vyššiu hodnotu. Nehovoriac o tom, že je to zároveň dobrá príležitosť zviditeľniť vašu prácu a hodnoty, ktoré ňou vytvárate.

Ako je možné vstúpiť do projektu?
Kontaktujte nášho regionálneho projektového manažéra Ing. Juraj Valent, tel.: 0905 701 302  alebo e-mail: valent@cbs.sk.Objasní vám všetky potrebné informácie, ukáže vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude vaša prezentácia v knihe vyzerať.

Dajte nám o sebe vedieť, a my sa už postaráme, aby ste s vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť. Vytvárame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!